Power Management ICs VN5T016AHTR-E TO-252-7 Packaged IC For Automotive Applications
Categories Power Management ICs
Brand Name: STMicroelectronics
Model Number: VN5T016AHTR-E
Place of Origin: Multi-origin
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1-7days
Packaging Details: Standard
Product Type: MCU Microcontroller Unit
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer Product Number: VN5T016AHTR-E
Description: IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 HPAK
Manufacturer Standard Lead Time: 1-7days
Detailed Description: Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 43A HPAK
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
Product Listing:
VN5T016AHTR-E Power Management IC
Features:
• Low voltage operation: 0.8 V to 5.5 V
• Ultra-low quiescent current: 3 μA
• Low output voltage ripple: 0.1 mV
• High efficiency: up to 97.5%
• High power density: up to 1 W/mm3
• Available in 8-pin MSOP, 10-pin MSOP, and 16-pin TSSOP packages
• Lead free and RoHS compliant
• Operating temperature range: -40°C to +85°C
Product Status
Active
Switch Type
Number of Outputs
1
Ratio - Input:Output
Output Configuration
High Side
Output Type
Interface
On/Off
Voltage - Load
8V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Current - Output (Max)
43A
Rds On (Typ)
16mOhm
Input Type
Non-Inverting
Features
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)