| Model Number: | NCP500SN18T1G |
| Place of Origin: | Multi-origin |
| Supply Ability: | 999999 |
| Delivery Time: | 1-7days |
| Packaging Details: | Standard |
| Product Type: | Power Management ICs |
| Manufacturer: | onsemi |
| Manufacturer Product Number: | NCP500SN18T1G |
| Description: | IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5TSOP |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 1-7days |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP |
NCP500SN18T1G Power Management IC
Product Description:
Features:
• Output voltage range: 0.6V to 18V
• Output current: up to 5A
• Integrated power sequencing and control
• Voltage regulation with load line compensation
• Thermal protection with shutdown and warning
• Current limit and voltage monitoring
• Advanced power management functions
• Low quiescent current
• High efficiency
• Small package size
Package: SOT-23-6L
Product Status | Active | |
Output Configuration | ||
Output Type | ||
Number of Regulators | 1 | |
Voltage - Input (Max) | 6V | |
Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V | |
Voltage - Output (Max) | - | |
Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 150mA | |
Current - Output | ||
Current - Quiescent (Iq) | 1 µA | |
Current - Supply (Max) | 300 µA | |
PSRR | 62dB (1kHz) | |
Control Features | Enable | |
Protection Features | Over Current, Over Temperature | |
Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |