Categories Power Management ICs
Brand Name: onsemi
Model Number: NCP508SQ33T1G
Place of Origin: original
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1 - 3 days
Packaging Details: standard
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 50 mA
Output Type: Fixed
Voltage - Input (Max): 7V
Voltage - Output (Min/Fixed): 3.3V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
NCP508SQ33T1G Power Management ICs
5-TSSOP Package High Efficiency Reliability for Long Lasting Performance
Output Configuration
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 50mA (Typ)
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Current - Supply (Max)
1.9 mA
PSRR
70dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C