NCP1117ST18T3G Power Management ICs - LDO Regulator With Low Dropout Voltage
Categories Power Management ICs
Brand Name: onsemi
Model Number: NCP1117ST18T3G
Place of Origin: Multi-origin
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1-7days
Packaging Details: Standard
Product Type: Power Management ICs
Manufacturer: onsemi
Manufacturer Product Number: NCP1117ST18T3G
Description: IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time: 1-7days
Detailed Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
NCP1117ST18T3G Power Management IC
Features:
• Output voltage: 1.8V ±2%
• Output current: 1.5A
• Operating temperature range: -40°C to +125°C
• Input voltage range: 4.5V to 17V
• High efficiency switching regulator
• Internal clock synchronization
• Low quiescent current
• Over voltage protection
• Over current protection
• Thermal shutdown protection
• Under voltage lock-out
• Soft start
• Small SOT-223 package
Product Status
Active
Output Configuration
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
70dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
0°C ~ 125°C