NCV8711ASN500T1G Power Management ICs Low-Voltage High Efficiency
Categories Power Management ICs
Brand Name: onsemi
Model Number: NCV8711ASN500T1G
Place of Origin: Multi-origin
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1-7days
Packaging Details: Standard
Product Type: Power Management ICs
Manufacturer: onsemi
Manufacturer Product Number: NCV8711ASN500T1G
Description: IC REG LINEAR 5V 100MA 5TSOP
Manufacturer Standard Lead Time: 1-7days
Detailed Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 5-TSOP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
NCV8711ASN500T1G Power Management IC
Product Features:
• Low quiescent current
• Output voltage accuracy of 0.5%
• Input voltage range from 2.5V to 5.5V
• Maximum output current up to 500mA
• Internal compensation
• Enable/Shutdown control
• Over-temperature protection
• Short-circuit protection
• Over-voltage protection
• Frequency foldback
• Over-current protection
• Maximum efficiency up to 90%
• Available in 8-pin SOIC and 8-pin MLP packages
Product Status
Active
Output Configuration
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.355V @ 100mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
PSRR
80dB ~ 48dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)