MAX6337US16D3+T Low-Voltage 16-Channel Power Management IC Package Case TO-253-4 TO-253AA
Categories Power Management ICs
Brand Name: ADI
Model Number: MAX6337US16D3+T
Place of Origin: Multi-origin
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1-7days
Packaging Details: Standard
Product Type: Power Management ICs
Manufacturer: ADI
Manufacturer Product Number: MAX6337US16D3+T
Description: IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT143-4
Manufacturer Standard Lead Time: 1-7days
Detailed Description: Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
MAX6337US16D3+T, Power Management ICs
Features:
• Input supply voltage range: 2.7V to 5.5V
• Low supply current: 500nA typical
• Precision factory-programmed voltage thresholds
• Wide temperature range: -40°C to +85°C
• Power-fail output (PFI)
• Low-dropout voltage: 0.2V
• Open-drain active-low power-fail output
• Overvoltage protection to 7V
• 8-pin SOT23 package
• RoHS compliant and Halogen free
Product Status
Active
Type
Simple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored
1
Voltage - Threshold
1.6V
Output
Open Drain or Open Collector
Reset
Active Low
Reset Timeout
100ms Minimum
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)