14.0 Inch B140XW01 V8 Laptop Screen Display 1366*768 WXGA 112PPI
Categories LCD Laptop Screen
Brand Name: AUO
Model Number: B140XW01 V8
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model P/N: B140XW01 V9
Diagonal Size: 14.0"
Resolution: 1366(RGB)×768 WXGA 112PPI
Active Area: 309.399 × 173.952 mm (H×V)
Outline Size: 323.5 × 192 × 5.2 mm (H×V×D)
Brightness: 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio: 500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle: 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors: 262K , 45% NTSC
Application: Laptop
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
14.0 inch 1366*768 122 PPI B140XW01 V8 Laptop Screen Display
B140XW01 V8 Product details :
AUO LCD SCREEN B140XW01 V8
ManufacturerAUO
Model NameB140XW01 V8
Diagonal Size14.0 inch
Screen typea-Si TFT-LCD, LCD module
Pixel FormatRGB vertical bar
Display size309.399(W)×173.952(H) mm
Outline Size323.5(W)×192(H) ×5.2(D) mm
Visual size312.40(W)×176.95(H) mm
Surface treatmentGlare (Haze 0%), Hard coating (3H)
Brightness200 cd/m² (Typ.)
Contrast500:1 (Typ.) (transmission)
Best perspective6 o'clock
Display ModeTN, normally white display, transmissive
Responding8 (Typ.)(G to G) ms
Number of262K , 45% NTSC
Backlight typeWLED, 10K hours, with LED driver
Refresh rate60Hz
Touch ScreenWithout
ApplicationLaptop
Interface TypeLVDS (1 ch, 6-bit), 40 pins, connector
Supply voltage3.3V (Typ.)
MaximumWorking: 0 ~ 50 °C; Storage: -20 ~ 60 °C