| Model Number: | RC0603JR-0727RL |
| Certification: | Original Factory Pack |
| Place of Origin: | CHINA |
| MOQ: | 5000pcs |
| Price: | Negotiation |
| Payment Terms: | T/T , Western Union, Paypal |
| Supply Ability: | 500000PCS |
| Delivery Time: | 1 Day |
| Packaging Details: | 5000/REEL |
| Description: | 27 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
| Main Line: | Ic,module,transistor,diodes,capacitor,resistor etc |
| Item no.: | 27R 5% |
| Package: | SMD0603 |
| Pack: | 5000pcs/Reel |
| Operating Temperature: | –55 °C to +155 °C |
| Working Voltage: | 50V---100V |
| Company Info. |
| ChongMing Group (HK) Int'l Co., Ltd |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
High Voltage SMD Resistors RC0603JR-0727RL SMD Resistors 0402 Code High Voltage RoHS Compliant
SCOPE
APPLICATIONS
z All general purpose application
FEATURES
z Saving of PCB space
z None forbidden-materials used in products/productio
z Halogen Free Epoxy z
RoHS compliant - Products with lead free terminations meet RoHS requirements
- Pb-glass contained in electrodes, resistor element and glass are exempted by RoHS z
Reducing environmentally hazardous wastes
z High component and equipment reliability
ORDERING INFORMATION - GLOBAL PART NUMBER & 12NC
YAGEO BRAND ordering code GLOBAL PART NUMBER (PREFERRED)
RC0603 X R - XX XXXX L (1) (2) (3) (4) (5) (6)
(1) TOLERANCE
F = ±1% J = ±5% (for Jumper ordering, use code of J)
(2) PACKAGING TYPE R = Paper taping reel
(3) TEMPERATURE COEFFICIENT OF RESISTANCE – = Base on spec
(4) TAPING REEL 07 = 7 inch dia. Reel 10 = 10 inch dia. Reel 13 = 13 inch dia. Reel
ORDERING EXAMPLE
2. On customized label, "LFP" or specific symbol can be printed
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
ELECTRICAL CHARACTERISTICS CHARACTERISTICS
RC0603 1/8 W Operating Temperature Range –55 °C to +155 °C
Maximum Working Voltage 50 V
Maximum Overload Voltage 100 V
Dielectric Withstanding Voltage 100 V
5% (E24) 1 Ω to 22 MΩ
Resistance Range 1% (E24/E96) 1 Ω to 10 MΩ
Zero Ohm Jumper < 0.05 Ω
1 Ω ≤ R ≤ 10 Ω ±200 ppm/°C
Temperature Coefficient 10 MΩ < R ≤ 22 MΩ ±200 ppm/°C
10 Ω < R ≤ 10 MΩ ±100 ppm/°C
Rated Current 2 A Jumper Criteria
Maximum Current 5 A