293D107X9010D2T SMD Solid Tantalum Chip Capacitors 0.5A EIA-717
Categories Tantalum Chip Capacitors
Brand Name: original
Model Number: 293D107X9010D2T
Certification: ISO9001:2015standard
Place of Origin: original
MOQ: 10pcs
Price: 0.15-0.31USD/PCS
Payment Terms: L/C, Western Union,palpay
Supply Ability: 1000pcs/months
Delivery Time: 2-3 workdays
Packaging Details: standard
product name: 293D107X9010D2T
Product Category: Tantalum Capacitors - Solid SMD
Termination Style: SMD/SMT
Package / Case: 2917 (7343 metric)
Ripple Current: 0.5A
Type: Molded
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
293D107X9010D2T Tantalum Capacitors Tantalum Capacitors - Solid SMD
• Molded case available in six case codes
• Terminations: 100 % matte tin standard, tin / lead available
• Compatible with “high volume” automatic pick and place equipment
• Meets EIA-535-BAAC mechanical and performance requirements
• Qualified to EIA-717
• Moisture sensitivity level 1
• Optical character recognition qualified
• Compliant terminations
• Material categorization: for definitions of compliance
Tantalum Capacitors - Solid SMD
Reel
Cut Tape
100 uF
10 VDC
10 %
900 mOhms
2917
D Case
2.8 mm
- 55 C
+ 85 C
SMD/SMT
Dissipation Factor DF:8
Leakage Current:10 µA
Length:7.3 mm
Product:Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Product Type:Tantalum Capacitors
Ripple Current:0.5 A
Subcategory:Capacitors
Type:Molded
Width:4.3 mm
Unit Weight:0.014110 oz
Quality 293D107X9010D2T SMD Solid Tantalum Chip Capacitors 0.5A EIA-717 for sale