NCP708MU330TAG PMIC Power Management ICs Step Up Voltage Regulator Cut Tape
Categories Power Management ICs
Brand Name: original
Model Number: NCP708MU330TAG
Certification: ISO9001:2015standard
Place of Origin: original
MOQ: 10pcs
Price: Contact us to win best offer
Payment Terms: L/C, T/T, Western Union,PayPal
Supply Ability: 10000pcs/months
Delivery Time: 1-3 workdays
Packaging Details: Standard
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: UDFN-6
Number of Outputs: 1 Output
Polarity: Positive
Packaging: Reel
Type: Very Low Dropout Voltage Regulator
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
NCP708MU330TAG PMIC Power Management ICs Step Up Voltage Regulator Cut Tape integrated circuits
Features
• Operating Input Voltage Range: 2.4 V to 5.5 V
• Fixed Output Voltage Option: 3.3 V Other Output Voltage Options Available on Request.
• Low Quiescent Current of Typ. 200 A
• Very Low Dropout: 250 mV Max. at IOUT = 1 A
• ±1.5% Accuracy Over Load/Line/Temperature
• High PSRR: 70 dB at 1 kHz
• Internal Soft−Start to Limit the Inrush Current
• Thermal Shutdown and Current Limit Protections
• Stable with a 4.7 F Ceramic Output Capacitor
• Available in UDFN6 3x3 mm Package
• These are Pb−Free Devices
Product Category:LDO Voltage Regulators
SMD/SMT
UDFN-6
3.3 V
1 A
1 Output
Positive
180 uA
2.4 V
5.5 V
70 dB
Fixed
- 40 C
+ 125 C
220 mV
Reel
Cut Tape
MouseReel
Dropout Voltage - Max:330 mV
Line Regulation:2 mV
Load Regulation:2 mV