FF450R12KT4 1200V 450A Half Bridge IGBT Module 62mm
Categories IGBT Power Modules
Model Number: FF450R12KT4
Brand Name: Original
Place of Origin: US
Supply Ability: 859000PCS/Day
Packaging Details: Box/Reel/Tube
MOQ: 10
Delivery Time: 1-7 days
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal,Alibaba trade order
Package: Module
Type: Module
Voltage: 1200V
Product Name: IGBT Module
Best Price: Pls contact us!
Port: HK/SHENZHEN
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
Product Detail
SeriesC
Part StatusActive
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)450A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.15V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce28nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
1. Stock,Order goods or Manufacturing welcome.
2. Sample order.
3. We will reply you for your inquiry in 24 hours.
contact us
Welcome to contact me
Contact name: Yolanda Song
PH/ WhatsApp: 86- 14774868256
Wechat: 14774868256
Skype: qyt-yolanda1
QQ: 2880072536
Website: www.quanyuantong.net
Quality FF450R12KT4 1200V 450A Half Bridge IGBT Module 62mm for sale