| Model Number: | AWPN-1300, PT-1700, PT-3400, AWPN-1500 |
| Certification: | ISO9001 |
| Place of Origin: | Shandong Province, China |
| MOQ: | 1 SET Pallet nailing machine |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 1000sets/year of Pallet nailing machine |
| Delivery Time: | within 20 days |
| Packaging Details: | container loading of Pallet nailing machine |
| Name: | Automatic Pallet nailing machine |
| Application: | Nailing wood pallets |
| Wood pallet length: | 600-1300mm |
| Wood pallet width: | 800-1300mm |
| Operation: | PLC touching screen auto setworks |
| Air pressure: | 0.8MPA |
| Number of Coil Nail Guns: | 3pcs or 4pcs |
| Production prodedure: | Manual feeding/automatic nailing/automatic palletizing |
| Palletizer equipment: | with it ,automatic working |
| Pallet type: | American tray |
| Coil nails: | Yes |
| After-sales service provided: | Online support,Free spare parts,commissioning and training |
| Company Info. |
| Weifang Jiuyi Information technology co., LTD |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Automatic Wood Pallet Nailer, Pallet Nailer with 4 nail guns ,wood pallet nailing machine
Automatic Wood Pallet Nailing Machine with Automatic palletizer
-- USA and National Style Wooden Pallets
| Model | AWPN-1300 |
| Working mode | Automatic feeding and stacking |
| Operation mode | Touch screen |
| Operational mode | Pneumatic operation |
| Voltage and power | 220V/ 2kw Servo motor |
| Air pressure | 0.8MPA |
| Tank size | 0.2 cubic |
| Nail gun speed | 7 times /second. |
| Production efficiency | 1-2pcs /min |
| Apply a nail | Less than 90mm |
| Number of nail guns | 3P OR 4P |
| Weight | 2000kg |
Related Products
Pallet Notcher
| Model | WPN-1 | WPN-2 |
| Power | 15kw | 30kw |
| Material of knife | Alloy | Alloy |
| Capacity | 600-800pics/h | 1800pics/h |
| Processing size | Wood pallet length: max 1800mm | Wood pallet length: max 1400mm |
| Wood pallet width: 160mm | Wood pallet width: max 90mm | |
| Wood pallet thickness:40-60mm | Wood pallet thickness: 40-60mm | |
| Slot depth: <45mm | Slot depth: <45mm | |
| Slot width: 200-230mm | Slot width: 200-230mm | |
| Machine size | 1200*1100*1200mm | 2300*1300*1300mm |
| Machine wight | 400kg | 1000kg |
| Feature | Slot smooth, size consistent | |
| Apply for many kinds of slots, also can customized. | ||
Semi-Automatic wooden pallet nailing machine
| Model | AWPN-1500 |
| Feeding mode | Hand pull |
| Palletizing mode | Automatic |
| Voltage | 380V,480V or other |
| Tank size | 0.2 cubic |
| Palletizing quantity | 10P |
| Weight | 2000kg |
Manual American Wood Pallet Nailing Table
| Model | PT-1600 | PT-3300 |
| Wood pallet length | 600-1300mm | 700-1500mm |
| Wood pallet width | 800-1600mm | 900-3300mm |
| Operational mode | Pneumatic operation | Pneumatic operation |
| Air pressure | 0.8MPA | 0.8MPA |
| Production efficiency | 30-40pcs /h | 30-40pcs /h |
| Number of beams | 3p (customized) | 5p (customized) |
| Weight | 650kg | 950kg |
| Size | 2400*980*1900mm | 4000*980*1900mm |