NCP1050ST136T3 Power Management ICs Onsemi Surface Mount
Categories Power Management ICs
Description: IC OFFLINE SWITCH FLYBACK SOT223
Category: Integrated Circuits (ICs)Power Management (PMIC)AC DC Converters, Offline Switches
Control Features: -
Product Status: Obsolete
Voltage - Start Up: 8.5 V
Mounting Type: Surface Mount
Frequency - Switching: 136kHz
Package: Tape & Reel (TR)
Series: -
Supplier Device Package: SOT-223 (TO-261)
Output Isolation: Isolated
Mfr: onsemi
Power (Watts): 40 W
Fault Protection: Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Voltage - Breakdown: 700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 7.5V ~ 10V
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Duty Cycle: 77%
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s): Yes
Base Product Number: NCP1050
Topology: Flyback
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
Converter Offline Flyback Topology 136kHz SOT-223 (TO-261)