LD550DUN-TKB1 IPS LCD Display 55.0 Inch 500nit 1920*1080 3.8mm DID LCD Video Wall
Categories LCD Video Wall
Brand Name: LG Display
Model Number: LD550DUN-TKB1
Place of Origin: CHINA
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Panel Model: LD550LD550DUN-TKB1
Panel Size: 55"
Resolution: 1920(RGB)×1080, FHD, 40PPI
Display Area: 1209.6(W)×680.4(H) mm
Bezel Opening: 1209.8(W)×680.6(H) mm
Outline Size: 1213.4(W)×684.2(H)×56.2(D) mm
Videowall Seam: 3.8 mm (active to active seam)
Application: Video Wall
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
55.0 inch ips lcd display LD550DUN-TKB1 500nit 1920*1080 3.8mm DID LCD Panel for video wall
LD550DUN-TKB1 Product details :
LG Display LCD SCREEN LD550DUN-TKB1
manufacturerLG Display
Model NameLD550DUN-TKB1
screen size55.0 inch
Screen typea-Si TFT-LCD, LCD module;
Pixel configurationRGB vertical bar
Display size1209.6(W)×680.4(H) mm
physical dimension1213.4(W)×684.2(H) ×56.2(D) mm
Visual size1209.8(W)×680.6(H) mm
surface treatmentMatte (Haze 10%), Hard coating (3H)
Brightness500cd/m² (Typ.)
Contrast1400:1 (Typ.) (TM)
Best angleFull view
Optical modeS-IPS, normally black display, transmissive
Viewing angle89/89/89/89 (Min.)(CR≥10)
Responding time12 (Typ.)(G to G)ms
Number of color1.06B, 99% sRGB
Backlight typeWLED, 60K hours, with LED driver
Stitching3.8 mm (active to active seam)
Apply tomulti-screen
Refresh rate60Hz
Touch functionNo touch
signal systemLVDS (2 ch, 10-bit), 51 pins, connector
Supply voltage12.0V (Typ.)
Maximum ratingWorking: 0 ~ 50 °C; Storage: -20 ~ 60 °C
Hello, before placing orders LD550DUN-TKB1 :
LD550DUN-TKB1 Payment and Tax:
1.Alipay is perferred and safety
LD550DUN-TKB1 Shipping and Package :
LD550DUN-TKB1 Shipment:
1.- We can ship the products all the world.
2.- DHL, FedEx, TNT, UPS, EMS, China Post, Hongkong Post are all available.
3.- The item will be sent out with 3days after receiving the payment.
5.- You can track the situation of your product on website after they are shipped out
LD550DUN-TKB1 Import Taxes or Duties:
LD550DUN-TKB1 FAQ:
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Do you accept sample orders of LD550DUN-TKB1 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How to make payment of LD550DUN-TKB1 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can I pay my order of LD550DUN-TKB1 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Quality LD550DUN-TKB1 IPS LCD Display 55.0 Inch 500nit 1920*1080 3.8mm DID LCD Video Wall for sale