NT140FHM-N42 LCD Panel Display RGB 1920x1080 Resolution EDP 30 Pins Interface For Laptop
Categories LCD Laptop Screen
Brand Name: BOE
Model Number: NT140FHM-N42
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: NT140FHM-N42 (BOE0714)
Screen Size: 11.6 inch
Pixel Number: 1920(RGB)×1080 [FHD] 157PPI
Active Area: 309.14(H)×173.89(V) mm
Outline Dim.: 320.4(H)×205.1(V)×3(D) mm
Response Time: 16 (Typ.)(Tr+Td)
Form Style: Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Designed For: Laptop
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
14.0 inch Lcd Display NT140FHM-N42 1920(RGB)×1080 Resolution Lcd Panel Display EDP 30 Pins Interface Screen For Laptop
NT140FHM-N42 (BOE0714) Product details :
BOE LCD SCREEN NT140FHM-N42 (BOE0714)
ManufacturerBOE
Screen Size14.0 inch
Screen TypeLCM, a-Si TFT-LCD
ArrangementRGB Vertical Stripe
Active Area(mm)309.14 × 173.89 (H×V)
Outline(mm)320.4 × 205.1 × 3 (H×V×D)
TreatmentAntiglare
Luminance300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio400 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle45/45/20/40 (Typ.)(CR≥10)
Response16(Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at6 o'clock
Work ModeTN, Normally White, Transmissive
Color Depth262K 60% NTSC
BacklightWLED , 15K hours , With LED Driver
Outline ShapeSlim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Used forLaptop
Refresh Rate60Hz
TouchscreenWithout
Signal TypeeDP (2 Lanes) , eDP1.2 , HBR1 (2.7G/lane) , 30 pins Connector
Voltage Supply3.3V (Typ.)
Max. RatingsStorage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
NT140FHM-N42 (BOE0714) Payment Information:
2. If you prefer to other payment terms, please contact us.
3. All the prices are FOB Shenzhen Price,not including shipping cost and trading charges.
4. We will send the parts to you within 3-5 workdays after receiving your payment.
NT140FHM-N42 (BOE0714) Shippment & Packing
NT140FHM-N42 (BOE0714) Shipping:
1. We will ship the items within 7 working days after the payment confirmed.
3. We are not responsible for any accidents, delays or other issues caused by the forwarder.
4. Any import fees or charges are on the buyer's account
NT140FHM-N42 (BOE0714) Refund & Replacement:
3. If the items are defective, please notify us within 3 days of delivery.
4. Any items must be returned in their original condition to qualify for a refund or replacement.
5. The buyer is responsible for all the shipping cost incurred.
NT140FHM-N42 (BOE0714) Contact Us:
If you have any question, please contact us via E-mail or Trademanager.
NT140FHM-N42 (BOE0714) FAQ:
Q: Do you accept sample orders for NT140FHM-N42 (BOE0714) ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How long will I receive my goods of NT140FHM-N42 (BOE0714) ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How to make payment for NT140FHM-N42 (BOE0714) ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can I pay my goods NT140FHM-N42 (BOE0714) by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Quality NT140FHM-N42 LCD Panel Display RGB 1920x1080 Resolution EDP 30 Pins Interface For Laptop for sale