202.8*139.425 mm 9.7 inch ED097OC4 Anti glare lcd screen Replacements for E Book Reader
Categories Industrial LCD Displays
Brand Name: PVI
Model Number: ED097OC4
Certification: ISO9001
Place of Origin: Japan,Korea
MOQ: 1 piece
Payment Terms: T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal
Supply Ability: 100 PCS PER DAY
Delivery Time: 1-3 Working Days
Packaging Details: Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Resolution: 1200×825
Active Area: 202.8×139.425 mm
Outline: 218.8×156.425 mm
Surface: Antiglare, Hard coating
Display Colors: Grayscale (4-bit)
Frequency: 50Hz
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
Packing & Delivery for our LCD Screen Panel Replacements:
1. Anti-static Bag Packing.
2. Anti-Shock Bubble Bag Packing
3. Foam and Hard Carton Packing
4. Picked up by forward and delivered by express services.
PVI ED097OC4 General Features
Panel Brand :PVI
Panel Model :ED097OC4
Panel Type :EPD , EPD
Panel Size :9.7 inch
Resolution :1200×825
Active Area :202.8×139.425 mm
Outline :218.8×156.425 mm
Contrast Ratio :12:1 (Typ.)(Reflective)
Frequency :50Hz
Signal Interface :Parallel Data (1ch, 8-bit) , 33 pins
PVI ED097OC4 Mechanical Features
Panel Size :9.7 inch
Dot Resolution :1200×825
Pixel Configuration :Rectangle
Pixel Density :150 PPI
Aspect Ratio :7:5 (H:V)
Form Factor :Flat Rectangle Display
Dot Pitch :0.169×0.169 mm (H×V)
Pixel Pitch :0.169×0.169 mm (H×V)
Weight :80±5g
Active Area :202.8×139.425 mm (H×V)
Outline Dimension :218.8×156.425 mm (H×V)