Trina Solar Vertex S+ NEG9R.28 N-type Double Glass Black Frame TSM 450NEG9R.28 425W 430W 440W 450W Solar Panel
Categories Tier 1 Solar Panel
Brand Name: Trina
Model Number: TSM-XXXNEG9R.28
Place of Origin: China(Jiangsu)
Cell size: 210mmx210mm
Type: PERC, Half Cell, IBC, HJT, hbc, Flexible, BIPV, Double-glass, MWT, N-TYPE, All Black
Panel Dimensions: 1762*1134*30mm(69.37*44.65*1.18in)
Panel Efficiency: 21.8%
Product name: Trina Solar Vertex S+ 450W N-type double glass bf 450NEG9R.28
size: 1762*1134*30 mm
Solar Cells: N type
Frame: 30mm (0.06 inches) Anodized Aluminium Alloy, Black
Backsheet: black
Solar cells: monocrystalline
Cell Orientation: 144cells
Weight: 21.1kg(48.1lb)
Warranty: 25
MOQ: 1 box
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
Product Description
Trina Vertex S+ 425W 430W 435 Watt 440W 450W TSM-NEG9R.28 Glass Glass N-Typ I-TOPCon MODULE Mono Solar Panel
Product Parameter
MECHANICAL DATA
Solar CellsMonocrystalline
NO. of cells144 Cells
Module Dimensions1762×1134×30 mm
Weight21kG
Glass1.6 mm (0.06 inches),
High Transmission, AR Coated Heat Strengthened Glass
Encapsulant materialPOE/EVA
Frame30 mm Anodized Aluminium Alloy, black color
J-BoxIP 68 rated, 3 diodes
CablesPhotovoltaic Technology Cable 4.0 mm²
Portrait: 1400 mm
Length can be customized
ELECTRICAL DATA (STC)
Module TypeTSM-425-450NEG9R.28
Maximum Power (Pmax/W)425430435440445450
Maximum Power Voltage-VMPP(V)42.943.243.644.044.344.6
Maximum Power Current-IMPP(A)9.929.969.9910.0110.0510.09
Open Circuit Voltage-VOC(V)50.951.451.852.252.652.9
Short Circuit Current-ISC(A)10.5610.5910.6410.6710.7110.74
Module Efficiency η m (%)21.321.521.822.022.322.5
Power Output Tolerance0~+5W
Maximum System Voltage1500 V DC (IEC)
Maximum Series Fuse Rating20A
Temperature Coefficient of PMAX- 0.30%/°C
Temperature Coefficient of VOC- 0.24%/°C
Temperature Coefficient of ISC+0.04%/°C
Operational Temperature-40°C -+85°C
Packaging & Shipping
Project Cases
Certifications
Quality Trina Solar Vertex S+ NEG9R.28 N-type Double Glass Black Frame TSM 450NEG9R.28 425W 430W 440W 450W Solar Panel for sale