MR483000HG2B-GS 48V 3000W High Efficiency Rectifier Module Hot Swappable Wide Input Range 85 290VAC
Categories Telecom Power System
Brand Name: ESTEL
Model Number: MR483000HG2B-GS
Certification: ISO9001, CE, 3C, FCC, TLC
Place of Origin: China
MOQ: 1
Price: 715-4286 usd
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100000
Packaging Details: carton packing
Operating Voltage: 85Vac to 290Vac
Frequency: 45Hz~66Hz;
Input current: ≤18A
Operating temperature: –10℃~+75℃
Storage temperature: –40℃~+75℃
Power factor: ≥0.99(220Vac@20%~100% load)
THD: ≤5%(50%~100% load)
Output voltage: 42V DC~58V DC
MTBF: >500,000 hours (25℃)
Audible Noise: ≤55dB(A) (40℃)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
MR483000HG2B-GS Rectifier Module of Telecom Power System
MR483000HG2B-GS is a power supply device that converts standard AC voltage into stable 48Vdc for
communication power supply system.
The rectifier module is a plug-in modular unit designed to be compatible with racks and cabinets.
Appearance of Telecom Power System
Module introduction of Telecom Power System
Reliability
MTBF>500,000 hours (25℃)
Audible Noise
Specification≤55dB(A) (40℃)
Interface description of Telecom Power System
Definition of module gold finger of Telecom Power System
Pin numberPin function description
1,2Output 48V-
3,4Pre-charge
5,6Output 48V+
7Group address wire of rectifier
8Group inner address wire of rectifier
13CANL
14CANH
31,32module protection ground
33,34AC input neutral( N)
Module panel introduction of Telecom Power System
Description of the indicator lights of the rectifier module of Telecom Power System
Indicator
Indicator
color
StatusStatus descriptionSuggested solution
Power
Green
OnModule AC input is normalNormal state, no action required
Off
The AC input of the module is abnormal (no input power
supply, input power supply over-voltage and
under-voltage, etc.)
Check whether the input is normal; if the input is normal, replace the
rectifier module
4Hz flashing
(4times/sec)
Manual query statusNormal state, no action required
Alarm
Yellow
OffNo abnormal alarmNormal state, no action required
On
Temperature pre-alarm (ambient temperature exceeds 65℃ ~
over-temperature shutdown)
Check whether the ventilation of
module are blocked and whether the ambient temperature is normal
Dormancy shutdown (when the module is in dormancy
shutdown, only the protection indicator is on, and the
module does not report an alarm)
Normal state, no action required
290Vac<Input
voltage<300Vac
Check if the input voltage is normal
Module current limitingNormal state, no action required
4Hz flashing
(4times/sec)
Module hardware address errorCheck if module is inserted in place and locked
0.5Hz
flashing
(1times/2s)
The communication between the module and the outside is interrupted
Replace the rectifier module or
monitoring module; check the CAN bus wiring of the power system for errors
Fault indicator
Red
On
The output is locked due to
over-voltage or the module is not inserted in place
Unplug the rectifier module, wait for more than 1 minute, and then insert it
No output caused by internal fault of rectifier moduleReplace the rectifier module
Quality MR483000HG2B-GS 48V 3000W High Efficiency Rectifier Module Hot Swappable Wide Input Range 85 290VAC for sale